Screencast: Hur man skapar en screencast genom att använda OS X

vid Miss604 Juni 17, 2008

Blogging Mac

Hi alla - denna är en första för enkel hjälp, markerar i dag den första tiden som jag har haft en gästblogger att bidra till platsen - jag skulle något liknande all dig för att möta Rebecca, aka Miss604. Rebecca är en av, om inte mest, framstående Vancouver bloggers. Miss604.com täcker allt från Vancouver techhappenings (hon är a bo-blogging specialisten) till sportar, musik och lokalhändelser. Om du är en lokal som du vet redan om hennes plats, om du inte är, kontrollera den ut för att få en stor känselförnimmelse för vår stad.

Hur man skapar en screencast genom att använda OS X

Resurser: Snapz Pro X, Snapz Pro X tutorials

Släkt postar:
  • Kvicksilvertutorial och screencastroundup
  • Screencast: Hur man markerar din markör för Screencasts i OS X
  • Hur till kompressvideoen som skapas med Snapz Pro X
  • Simplehelp Recap: Maj 2007 - överraska och tacka dig!
  • Simplehelp uppdatering: Be din återkoppling!
  • Få enkla hjälptutorials den rättvisa något liknande denna i din e-postinbox daglig - för fritt! Skriv in precis din e-post tilltalar nedanfört:

    Du kan alltid opt ut ur detta e-postabonnemang när som helst.

    { 2 trackbacks }

    Tisdagmorgonen anknyter Fest: Av McBarge proportionerar” Vancouver Blog Fröcken 604
    06.17.08 på den 9:38 förmiddagen
    Hur till kompressvideoen som skapas med Snapz Pro X - enkel hjälp
    06.19.08 på den 4:30 förmiddagen

    { 0 kommentarer…, tillfoga en nu }

    Lämna en kommentar

    Du kan använda dessa HTML märker och tillskrivar: <en "" för href="" title=,> <abbrtitle="",> <akronymtitle="",> <b> <blockquotecite="",> <citera> <kodifiera> <del datetime= "",> <em> <i> <q-cite="",> <slag> <starkt>