Om du inhandlade din PC från en företagsnågot liknande Dell, eller även ditt lokalmom- och popdatorlager, kan du ha ”en beställnings-” logo och information om systemrekvisita. Följ anvisningarna skisserade nedanfört för att ändra systemrekvisitan info för att göra din PC mer personifierad lite.

- Vid standard kan din systemrekvisita se något något liknande den nedanföra avbilda.
- För att skräddarsy det ska du behov en avbilda. Dimensionerar bör vara PIXEL 180×114, och avbilda måste vara en bitmap (.bmp). Räddning avbilda som oemlogo.bmp i ditt C:\Windows\system32\ mapp. Om det sparar finns redan, överskrivar det.
- Rätt-klicka insida av C:\Windows\system32\ och valt Nytt -> Textdokument.
- Skapa nu en betitlad spara oeminfo.ini. Skriv in efter info i spara -
[General]
Manufacturer=allt vad du önskar
Model=allt vad du önskar[Information om service]
line1=allt vad du önskar
line2=allt vad du önskar
line3=allt vad du önskarMinns räddningen spara som oeminfo.ini (inte .txt).
- Du bör nu ha två sparar, oeminfo.ini och oemlogo.bmp i ditt C:\Windows\system32\ mapp.
- Och nu ska du har en fullständigt beställnings- sida för Windows systemrekvisita.
- Klicka Information om service knäppas för att se din skräddarsy service info.


Om detta postar hjälpte dig, mig skulle är extremt tacksamt, om du kunde ta 3, noterar (jag tajmade det), för att avsluta denna granskning. Om du skriver in din e-post, tilltala på avsluta av granskningen, dig ska skrivs in in i en strid för att segra en $25 USD amasonpresentkort. Du behöver inte att skriva in ditt känt, eller e-posten tilltalar (fast du ska för att inte skrivas in in i striden), för att avsluta granskningen. Ingen personligen identifierbar information samlas. Om du opt att skriva in striden, tilltalar din e-post ska inte säljs eller används för någon sort av kommunikationen, annan än att meddela dig, om du segrade striden. Efter striden har avslutat, tilltalar all e-post bort ska tas. Tack mycket i förskott!!



























{ 2 comments… read them below or add one }
este truco no me sirvio no se por q pero hice todo como lo decia el tuto nesecito ayuda grasias.
yo quiero saber como cambio el logo que esta MI PC\Propiedades\General
y que esta en la parte del sistema
Leave a Comment